Na jaře nás obvykle přepadá celkem běžná jarní únava. Cítíme se malátní, oslabení a bez energie. V tomto stavu také často propadáme nejrůznějším virovým nebo dokonce bakteriálním onemocněním, protože máme oslabenou imunitu. A běžíme do lékárny nebo dokonce rovnou k lékaři, abychom dostali nějaké prášky nebo kapky, které nás mají našeho zdravotního problému co nejdříve zbavit.

Prášky na všechno.

Většina lékařů nám pochopitelně něco předepíše. Vždyť to také od našich lékařů očekáváme. A pokud výjimečně ne, v lékárně si můžeme nakoupit nejrůznější preparáty, které nám pomohou nepříjemné projevy nastupující nemoci zmírnit. Ale v životě je vždy něco za něco. Léky nám pomohou pohodlněji překonat nepříjemné období, ale oslabují naši imunitu vůči projevům nemoci v budoucnu. V současné době se právem hovoří o nezdravém nadužívání nejrůznějších léků a doplňků stravy, které mají suplovat zdravý životní styl.

Mnozí z nás si myslí, že na většinu nemocí existuje lék. Lék ve smyslu nějaké pilulky, která nám pomůže nemoc vyléčit. Opak je ale pravdou. Většina běžně předepisovaných léků dokáže jen účinně potlačit nepříjemné symptomy nemocí. Zázračné pilulky, které nás podstaty nemoci zbaví bez “ztráty kytičky” zatím pro většinu nemocí neexistují.

Já, coby padesátník už také něco pamatuji, ale tolik mladých lidí s nadváhou (mírně řečeno) jsem na ulicích nikdy v minulosti neviděl. Dnes se už i podprůměrně inteligentní člověk dokáže zeptat doktora Googla na to, jak by se měl stravovat, aby se ve zdraví dožil tak vysokého věku, o kterém mylně předpokládá, že mu bude automaticky dopřán.

Dnes už nic výjimečného.

Cukrovka, vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol, rakovina tlustého střeva a jiné civilizační choroby stále neumíme vyléčit. Umíme jen potlačovat jejich projevy a držet je v méně závažných případech takzvaně “na uzdě”.  U výše zmiňovaných nemocí, musí pacient po celou dobu svého života užívat předepsaná léčiva, což s ohledem na případné vedlejší účinky není také žádná výhra.

Recept na zdravější životní styl přitom existuje, ale vyžaduje trochu osobní zodpovědnosti a disciplíny. Méně přejídání se průmyslových potravin, zejména nejrůznějších polotovarů a mnohem více pohybu. Především u našich dětí. Každý, kdo má tu možnost si něco zdravého k jídlu pro vlastní spotřebu vypěstovat, by toho měl co nejvíce využívat. Nejbezpečnější potraviny jsou ty doma vyprodukované.

Nejvíce tolik potřebné energie a životní síly načerpáme na jaře především z klíčků nebo nových výhonků rostlin. Příroda do nich ukryla nejvíce ze své síly, aby se nové rostliny mohly v novém prostředí prosadit. A proto je vhodné zařadit je na náš jídelníček. Dnes uvedu dva konkrétní příklady:

Pučálka

U nás na statku se tato mimořádně zdravá a výživná potravina dělá v trochu modifikované formě. Naši předci nechávali naklíčit hrách, my necháváme naklíčit hrách a čočku v poměru 1:1. Nejprve oba druhy luštěnin nasypte do hrnce, zalijte vodou v poměru 1:2 (luštěniny :  voda), aby bobtnající luštěniny byly stále ponořeny, zakryjte poklicí a nechte ponořené minimálně 24 hodin při pokojové teplotě. Pokud je necháte ve vodě déle, nic se neděje.

Naklíčený hrách a čočka.

Potom vodu slejte a mokré luštěniny nasypte na pečící plech, aby na plechu tvořily tenkou vrstvu.  Během tří až čtyř dnů čočka s hrachem krásně naklíčí. Během této doby je nutné klíčící luštěniny  na plechu vlhčit, aby byly pořád vlhké – postačí jednou denně.

Pučálka na pánvi

Na pánev dejte ořech másla a na něm naklíčené luštěniny za stálého míchání opražte. Trvá to asi 6-8 minut. Osolte a můžete konzumovat. Pučálka je hotová, musí trochu křupat a mít příjemně nasládlou chuť. Uvedená porce vás bezpečně a především zdravě nasytí. Navíc je to překvapivě dobré jídlo.

1 porce Pučálky – 200 g při použití 11 g másla na přípravu obsahuje: 

270 kCal energie, 16 g bílkovin, 37 g sacharidů, 10 g tuků, 8 g vlákniny

200 g porce Pučálky.

Domácí zelená cibulka

Vypěstovat si zelenou nať domácí cibulky je úplně jednoduché. Do vhodného květináče s pokojovou rostlinou (v našem případě s bylinkami – viz. foto níže) vložte několik nepoškozených cibulí z loňského roku a počkejte až se objeví zelené výhonky plné vitamínů a silic, které můžete pro posílení své imunity libobolně konzumovat. Nejen pro jejich dobrou chuť, ale hlavně kvůli svému zdraví.

Domácí zelená cibulka – nať.

Klíčky a výhonky v sobě obecně skrývají tolik životodárné energie a síly, že bychom je neměli v žádném případě ignorovat, ale naopak je zejména v jarním období zařazovat při každé vhodné příležitosti do našich jídelníčků. Vyplatí se nám to.

Sdílet: