Jedeme do finále, a poslední tóny zní,
a k dokončení stavby možná přijde i kouzelník :-), vypůjčuji si chytlavou část úvodní písně ze zábavného televizního pořadu, dobře známého především nám dříve narozeným. Můj původní záměr napsat k projektu přestavby zemědělského špejcharu na pension maximálně 3 příspěvky tímto bere definitivně za své – oproti plánovaným předpokladům se nám dokončení stavby opět prodlužuje. Občas se díky tomu musím nutit do klidu – zejména pak při vzpomínce na cílový sloupek, který se nám opakovaně posouvá kamsi k blížícímu se podzimu – doufejme jen, že k tomu letošnímu…
Abych nezapomněl, tento týden nám velmi šikovná firma Grafika Strnad z Plzně (iluzivní 3D malby), kterou tímto všem vřele doporučuji, vymalovala štít na vstupní straně pensionu. A protože jsme našli nejstarší písemný záznam o původním majiteli našeho gruntu z roku 1661, rozhodli jsme se tento letopočet hrdě uvést i na fasádě. Kolemjdoucí obdivují zejména 3D vyobrazení sošky Panny Marie Neposkvrněné, která díky optickému efektu vypadá v reálu opravdu jako socha. Fotoaparát nám bohužel efekt využívajícího nedokonalosti lidského zraku trochu kazí – na fotografiích není malba tak iluzivní, jako ve skutečnosti. Tímto si dovoluji panu Milanovi Strnadovi ještě jednou poděkovat za výborně odvedenou práci.
Fotky z interiérů v rádoby industriálním stylu zatím do příspěvku záměrně nedávám – nevíme totiž, jestli nám do přiznaných ocelových prvků nehodí hasiči vidle – požární bezpečnost staveb má v dnešní době při výstavbě hlavní slovo. Laik by v interiérech patrně usoudil, že toho už tolik před sebou nemáme, opak je ale pravdou. Dokončovací práce (ve vulgo hantýrce stavebních dělníků jinak velmi neoblíbené “domrdávky”), dávají zabrat všem zúčastněným. Není snad nic tak frustrujícího, jako množství nejrůznějších činností, které po celodenním úsilí není nikde moc vidět. Když se zpočátku hází metry a stavební dílo se rychle proměňuje pod rukama, má člověk do práce úplně jinou chuť a dává svému snažení maximum. V samém závěru už to dělníkům tolik od ruky nejde.
Zhotovitel smluvní termín k předání dokončeného a ke kolaudaci připraveného díla samozřejmě nedodržel. Posun termínu není v našem případě způsoben nedostatkem stavebních materiálů, ani vlivem neočekávaných okolností s ohledem na současné geopolitické a ekonomické turbulence, jak by si snad nezasvěcený mohl myslet. Problém spočívá hlavně v přístupu stavební firmy, která nejenže na stavbu nenasadila původně naslibovaný počet pracovníků, ale ani kvalifikovaného stavbyvedoucího s dostatečnou pravomocí, který by mohl stavbu od samého počátku úspěšně vést a v případě potřeby promptně hledat vhodná řešení.
Situaci nyní zachraňuje zkušený technik zhotovitele, dosazený na stavbu doslova za pět minut dvanáct. Bez něho by k dokončení díla asi nikdy nedošlo. Kromě toho jsme byli nuceni vyjmout zhotoviteli z projektu celou řadu činností a zajistit si je vlastními silami u jiných dodavatelů – např. finální podlahy, schodiště aj.
Museli jsme také najít náhradní řešení způsobu provedení fasády, kterou nebyl nikdo ochoten zhotoviteli díla pomoci zrealizovat. Zhotovitel pohodlně odkládal problém tak dlouho, až “někdo” (rozumějte my!) vhodné řešení našel.
Výběr zhotovitele – odborné stavební firmy – je na samostatný příspěvek. V našem případě jsme si bohužel včas a dostatečně neověřili historii firmy ani její zavádějící reference, což se nám zpočátku pěkně vymstilo. Celý náš projekt nakonec zachraňuje hlavně dobře koncipovaná smlouva o dílo s pevnou cenou, kterou k našemu tehdejšímu údivu zhotovitel podepsal bez větších připomínek, dále zajišťovací směnky a v neposlední řadě i možnost denně kontrolovat průběh a kvalitu výstavby. Nicméně jsme se díky naší bláhové počáteční důvěře ohledně odbornosti stavbyvedoucího nevyhnuli některým neodstranitelným vadám, které jednoznačně snižují hodnotu předmětného objektu – viz. např. zmenšení užitné plochy apartmánů v podkroví, včetně výšky prostoru v koupelnách pod šikminami střechy.
Na konec přestavby se opravdu těšíme, minimálně stejně intenzivně, jako zhotovitel 🙂