tolikrát jsi člověkem, říká lidová moudrost. Faktem je, že zejména v dnešní internetové době otevírá znalost cizích jazyků lidem dveře k novým světům a kulturám. Dnešní “český Honza” nemusí, na rozdíl od svých předchůdců, ani zvednout zadek ze židle a může se jednoduše podívat do celého světa. Může sdílet své  zkušenosti, vědomosti a poznatky s lidmi, se kterými by se bez internetu a sociálních sítí zřejmě nikdy nepoznal. Jen jedinou podmínku musí takový Honza splnit, musí se naučit cizí jazyk, nejlépe angličtinu, která se stala novým esperantem pro celý svět.

Boy: What must I give you to get a kiss?

Girl: Chloroform.

Na výuku cizích jazyků a angličtiny obzvlášť se dnes specializuje kdekdo. Anglicky se můžete dokonce naučit na počítači pomocí chytrých výukových programů bez toho, že byste vůbec někam docházeli. Mnoho lidí se také učí (nejen) cizí jazyky prostřednictvím komunikačních technologií jako je například Skype z pohodlí svého domova. Příležitostí, jak se cizí jazyk v současné době naučit je více než dost, chce to jen vynaložit jisté úsilí a nebát se najít si k tomuto účelu i cizojazyčné přátele. Tohle všechno však vyžaduje poměrně dost času, který musí každý zájemce o studium cizího jazyka vynaložit. Jde to však i jinak…

Mother holds her little daughter

fourteen minutes under water.

Not to make her any troubles

but to see the funny bubbles.

Podle mého názoru je velkou chybou, že náš vzdělávací systém nemyslí mnohem více na výuku cizích jazyků především u dětí předškolního věku, které mají mozek jako houbičku a bez problému doslova nasají cizí jazyk bez většího úsilí. Podle odborných výzkumů se průměrně inteligentní dítě může do sedmi let naučit vcelku snadno až sedmi jazykům bez toho, že by mu to způsobilo nějakou újmu. Většině z nás rodičů by jistě postačovalo, kdyby se naše předškolní děti naučily mluvit slušně anglicky. Jak? Stejně jako česky, každodenní komunikací s anglicky hovořící osobou. Doba, kdy učitelé angličtiny byli se svými znalostmi cizího jazyka jednu lekci před žáky je snad již za námi. Tomu by se pochopitelně musel nejprve přizpůsobit celý systém výuky předškolních dětí, ale stálo by to určitě za to. Co si o tom myslíte vy?

American tourist arrives at a Russian airport.

Immigration officer asks him: “Occupation?”

The American replies: “No, no, just visiting.”

Sdílet: