aneb přestavba špejcharu na ekologicky šetrný penzion.

Od našeho prvního příspěvku na toto téma uběhly necelé tři měsíce a stavba mezitím trochu povyrostla, zatímco se naše bankovní konto podstatně ztenčilo. Nějakou přímou úměru v tom marně hledáme, ale s tím jsme naštěstí počítali. V dnešní době ztrácí peníze na bankovních účtech svou hodnotu stále větší rychlostí a kdo se nebojí šikovně investovat, neprodělá.  Snad i my budeme patřit mezi ty šťastnější investory.

    

Nejmenovaná realizační firma, která se zavázala ke zhotovení našeho veledíla na klíč, má naštěstí šikovné a pracovité zaměstnance z Ukrajiny, kteří posouvají rekonstrukci mílovými kroky kupředu a dokonce v dobré kvalitě. Po počáteční nedůvěře nás rychle opustily jakékoli předsudky vůči zahraničním řemeslníkům, protože ve srovnání s některými českými dělníky jsou tihle chlapíci výrazně lepší.  Alespoň podle naší osobní zkušenosti. A taky pořád neremcají, nestěžují si na všechno a všechny a do práce nechodí namazaní.  Kam se jen poděly ty  pověstné “zlaté české ručičky” by nás opravdu zajímalo. Všichni chceme mít z dětí manažery, inženýry nebo doktory a tohle bude výsledek.

Vikýř z vnitřní strany.

Protože se stavba penzionu nachází v areálu našeho statku, máme možnost si řemeslníky a dodržování technologických postupů kdykoli jednoduše zkontrolovat. Realizační firma z toho moc nadšená není, ale to je taky tak všechno, co s tím může dělat.

Podkroví pro 2 apartmány – lofty.

Ale abych realizační firmu jenom nechválil, musím zmínit i druhou stranu mince a tou je v tomto případě ekonomika. Smlouvu o dílo jsme uzavřeli na pevnou cenu a za jasně dohodnutých smluvních podmínek, které však stavební firma bere dost často jen  jako doporučující a ne oboustranně závazné.  Čelíme tak permanentní a  především otravné snaze dohodnutou cenu díla nevybíravě navyšovat o tzv. vícepráce, které však naše smlouva jasně definuje jako práce a materiál, který si nad rámec této smlouvy objednáme u zhotovitele navíc. Zhotovitel by následně neměl argumentovat tím, že si některé položky při kalkulaci celkové ceny prostě nenacenil, čímž nás ještě připravil o dotační příspěvek, který nelze navyšovat dodatečně. Ze slušnosti (nebo z blbosti?) někdy vyjdeme zhotoviteli vstříc a některé položky doplatíme i nad rámec našich smluvních povinností. Položit malou stavební firmu by nám žádné štěstí do budoucna asi nepřineslo, ale všechno má své meze.

Část 2. podlaží – pro 4 apartmány.

V současné době se pracuje na vnitřním zateplování objektu, podlahách, vnitřních příčkách a instalacích.  Vzhledem k tomu, že jsme vsadili z důvodu potřebné zvukové neprůzvučnosti na systém suché výstavby, další práce by měly jít velmi rychle –  s dokončením celé stavby počítáme nejpozději v červnu 2022. Na jaře ještě musíme stihnout zateplit fasádu a nainstalovat na střechu fotovoltaiku.

Část přízemí – vzadu plánováno wellness.

Dokončením střechy a osazením oken a dveří teď můžeme považovat hrubou stavbu za dokončenou a pozvat stavební úřad ke kontrole, jak je požadováno ve stavebním rozhodnutí úřadu. V interiérech se pokoušíme na 560 m2 užitné plochy o industriální styl objektu – přiznané kovové prvky, beton, dřevo, cihly, místo obkladů stěrky, aby se návštěvníci cítili výjimečně a ne pouze jako doma. Tak nám držte palce, ať vše dobře dopadne.

Zelený grunt – celkový pohled.

Závěrem snad jen pár užitečných rad, které mohou stavebníkům ušetřit spoustu starostí:

  • základem každého stavebního projektu je dobře napsaná smlouva o dílo, kterou si nenecháte zhotovitelem vnutit, ale zadáte její vypracování profesionálovi, ideálně právníkovi z oblasti stavebnictví – ušetří vám spoustu finančních prostředků do budoucna;
  • zajistěte si kvalifikovaný stavební dozor, který bude dbát na dodržování technologických postupů při výstavbě, dohlížet na předepsanou kvalitu materiálů a prací, a v neposlední řadě na dodržování bezpečnosti práce, za kterou zodpovídá stavebník;
  • pečlivě vyberte realizační firmu a zkontrolujte si uváděné reference. V obchodním rejstříku si ověřte ekonomickou historii firmy a nesnažte se uzavřít smlouvu za každou cenu jen na základě nejnižší ceny díla.

Pokračování příště.

 

Sdílet: